تبلیغات
خــــیــــــمــــــه , پایگاه مداحی، سخنرانی ،شناخت فرقه های ضاله , خــــیــــــمـــــه
            جذب خواص

بسم الله الرحمن الرحیم

مقوله «جذب» از دیر باز مورد توجه همه انسان ها بوده است و این مقوله نه فقط در قشر مذهبی ها، بلکه در تمام اقشار جامعه وجود دارد. برای مثال در مورد این که این مقوله در تمام تاریخ وجود داشته باید گفت که شما تمام پیامبران را می بینید که برای این که انسان ها را به سمت دین الهی بکشند از مقوله جذب استفاده میکردند و یا بقیه ادیان غیر الهی نیز بدین گونه عمل میکردند و مردم را به سمت خود جذب میکردند. در ضمینه اقشار مختلف هم میتوانید به فعالیت مردم در جذب مشتری برای خرید کالاهایشان اشاره کرد که می بینید که دایره جذب چقدر گسترده است.

در بحث جذب در بین افراد مذهبی باید گفت که اکثر مسولین مذهبی فکر می کنند که برای جذب باید به سراغ تمام مردم بروند در صورتی که این روش صحیح نمی باشد و دارای مشکلات زیادی می باشد. برای جذب روش صحیح این است که باید بر روی خواص جامعه کار کرد و آنها را جذب کرد زیرا همیشه عموم مردم به دنبال خواص حرکت می کنند، منتظر می مانند که ببینند که خواص جامعه به کدام سمت حرکت می کنند.

در مورد تاریخچه اسلامی آن میتوان به دوران خود پیامبر اشاره کرد . پیامبر برای جذب مردم به سمت اسلام و خدای یگانه برای شروع، دعوت عمومی را سر لوحه کار خود قرار نداد، بلکه به سراغ خواص جامعه آن روز قبیله ها می رفت. در آن دوران جامعه عربستان به صورت قبیله ای اداره می شد. به عنوان مثال زمانی که پیامبر میخواست از مردم شهر مدینه دعوت کند، با مردم آن شهر صحبت عمومی نکرد بلکه با سران قبایل اوس و خزرج صحبت کرد و پس از اینکه سران قبایل اوس و خزرج دعوت پیامبر را لبیک گفتند مردم این دو قبیله به تبع سران قبایل خود به سمت دین اسلام روی آوردند.

پس مشاهده می کنید که برای جذب افراد به سمت دین و مساجد نباید تمام انرژی خود را برای تاثیر بر عموم مردم گذاشت ، بلکه باید انژی خود را بر روی خواص جامعه خود که می تواند یک محله، یک روستا ، یک شهر یک استان ویا یک کشور باشد گذاشت. زیرا در غیر این صورت انرژی زیادی از شما گرفته می شود ولی بازدهی مناسبی ندارد. البته این نکته قابل ذکر است که این موضوع بدان معنی نیست که دیگر عموم جامعه را رها کنیم و تمام فکر و ذکرمان خواص جامعه شود، بلکه بدین معنا است که باید اکثر انرژی خود را بر روی خواص جامعه گذاشت زیرا همین خواص هستند که در آینده سرنوشت مملکت را رقم خواهند زد.

                                                                                                           محمد نباتخور سنگی

                                                                                              کارشناس مدیریت امور فرهنگی هنری
طبقه بندی: مقالات،
ارسال در تاریخ شنبه دهم فروردینماه سال 1392 توسط kheyme
ابزار و قالب وبلاگبیست تولزکد صلوات شمار برای وبلاگ