تبلیغات
خــــیــــــمــــــه , پایگاه مداحی، سخنرانی ،شناخت فرقه های ضاله , خــــیــــــمـــــه

بسم الله الرحمن الرحیم

 

موضوع: چه نیازی به تعهد است در زمینه اشتغال (نقد تکنوکراسی)

در زمینه اشتغال موضوعی را مطرح می کنند که تازگی ندارد و در طول تاریخ بارها این موضوع را مطرح کرده اند. می گویند فردی را که ما برای یک شغل نیاز داریم لازم نیست که فردی متعهد باشد تخصص کافیست و کار به نحو احسن انجام می شود که در اصطلاح به آن «تکنوکراسی» می گویند.

مشکل اینگونه افراد این است که آنها ویژگی های افراد متعهد را نمی شناسند. تعهدی که می خواهیم در باره آن صحبت کنیم همان تعهدی است که در اسلام مطرح شده است زیرا نظامی که در جامعه ما حاکم است نظام اسلامی است و به تبع آن باید مبنای بحث ما نیز اسلامی باشد.

در تفکر امروزی بعضی از اشخاص، فرد متعهد فردی است که لباس آستین بلند، فردی دارای ریش، دارای انگشتر، در حالی که پیراهنش بر روی شلوارش قرار گرفته است (البته با ظاهری ژولیده!)؛ در صورتی که این تفکر با واقعیت بسیار متفاوت است. تعریف صحیح فرد متعهد این است که فردی که متعهد است به طور طبیعی فردی متخصص است ولی فرد متخصص لزوما متعهد نیست یعنی ممکن است که فرد متخصص، متعهد باشد یا نباشد. شاید بعضی ها بگویند که چطور می شود که ما در بحث تعهد، تخصص را نیز وارد آن می کنیم. در جواب باید بگوییم که پاسخ ما همان نکته بالا است که عدم آگاهی آنها از مقوله تعهد باعث می شود که آن ها چنین مسئله ای را مطرح کنند. در دین اسلام فردی که متعهد است کار خود را به طور کامل و منظم انجام می دهد و در کاری که می داند در آن تخصص ندارد وارد نمی شود و حتی دغدغه این فرد تا حدی است که حتی اگر در کاری مشغول باشد و ببیند که فردی دیگر می تواند همان کار را بهتر از او انجام دهد کار را به فرد شایسته تر می سپارد چرا که در تفکر اسلامی فردی که بر سر کاری بنشیند و تخصص آن کار رانداشته باشد، اگر درآمدی از آن راه بدست آورد، پول شبهه ناک است و باید از این چنین پول هایی پرهیز شود.

مشکل اساسی ما در عصر حاضر این است که افراد به علت این که می خواهند شغل خود را حفظ کنند، دست به هر کاری می زنند و راضی نیستند که شغل خود را به فرد شایسته تر بدهند. پس با یک تفکر ساده و عقلایی متوجه می شویم که مشکل مشاغل این عصر، تعهد نیست بلکه تخصص است یعنی افرادی بر سر کار می نشینند که تخصص کار را ندارند و به علت نداشتن تعهد حاضر به واگذاری کار به فرد متخصص نیز نیستند.

                                                                              محمد نباتخور سنگی

                                                                 کارشناس مدیریت امور فرهنگی هنری


طبقه بندی: مقالات،
ارسال در تاریخ شنبه دهم فروردینماه سال 1392 توسط kheyme
ابزار و قالب وبلاگبیست تولزکد صلوات شمار برای وبلاگ