تبلیغات
خــــیــــــمــــــه , پایگاه مداحی، سخنرانی ،شناخت فرقه های ضاله , خــــیــــــمـــــه

بسم الله الرحمن الرحیم

علت نیاز به مراسمات مذهبی و روضه؟

در حال حاضر در جامعه موضوعی مطرح می کنند مبنی بر اینکه انسان چه نیازی به روضه و مراسمات مذهبی دارد. برای پاسخ باید گفت که انسان دارای دو بعد است ، بعد جسمانی و بعد روحانی. بعد جسمانی نیاز به پاکیزگی، غذا، آب و ... دارد تا بتواند به حیاط خود ادامه دهد و بتواند فعالیت کند. البته هر غذایی برای انسان مناسب نمی باشد و غذا در هر زمان هم نباید خورد. جسم انسان توجه به این مسائل دارد. زمانی که جسم انسان نیاز به غذا و آب داشته باشد به صورت غریزی به دنبال غدا می رود تا نیاز خود را تامین کند. اگر جسم انسان آلوده شود او با رفتن به حمام این آلودگی را برطرف میکند.

روح انسان نیز به مانند جسم انسان احتیاج به غدا و مراقبت دارد. گاهی روح انسان دچار آلودگی می شود و غبار آلود می شود. برای تمیز کردن انسان از این ناپاکی ها راههایی وجود دارد که از جمله آن می توان به مجالس روضه و گریه اشاره کرد که زنگار هایی که در نتیجه گناه بر روی قلب ما نشسته است را می زداید و غباری که بر روی روح ما انباشته شده است را برطرف می کند.

البته همان طور که در بعد جسمانی باید به نوع غذا و زمان آن توجه کرد در بعد روحانی نیزباید به زمان و نوع غذا توجه کرد. بعد روحانی به مراقبت بیشتری نیاز دارد زیرا روح به مانند راننده ای است که ماشین جسم را هدایت میکند. حال اگر روح انسان دچار مشکل شده باشد، هرچقدر هم که جسم سالم باشد نمی تواند کاری انجام دهد. بارها انسان دیده است که انسان های قوی هیکل و نیرومند با یک بحران روحی از هم می پاشند و خانه نشین میشوند. اما اگر انسان روحش قوی باشد و جسمش ضعیف باشد باز هم می تواند به فعالیت خود ادامه بدهد. بارها انسان افراد معلول را دیده که به علت داشتن روح قوی به کارهای بزرگ دست می زنند.

ممکن است فردی بگوید که ما اعتقادات خود را یاد میگیریم و دیگر نیازی به مراسمات مذهبی و روضه نداریم.انسان در مسائل اعتقادی با اعتقادات گوناگونی آشنا می شود و با تحقیق بهترین آن را می پزیرد. آن موردی که باعث می شود این اعتقادات محکم شده و به یکدیگر متصل شوند همان مراسمات مذهبی و روضه است. یک مثال : اعتقاداتی که انسان یاد می گیرد مانند گوشت بدن انسان است و آن چیزی که باعث می شود که این گوشت ها به هم نخورند و شکل خود را از دست ندهند استخان های بدن است. در اینجا استخان ها همان مراسمات مذهبی هستند که باعث میشوند که اعتقادات ما محکم و استوار بماند.

محمد نباتخور سنگی

کارشناس مدیریت امور فرهنگی هنری
طبقه بندی: مقالات، بانک پرسش و پاسخ،
ارسال در تاریخ جمعه شانزدهم فروردینماه سال 1392 توسط kheyme
ابزار و قالب وبلاگبیست تولزکد صلوات شمار برای وبلاگ